SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Genel Tanıtım

Su, doğada kolay bulunan ve yangına etkili olan, (B), (D), (E) sınıfı yangınlar hariç tüm söndürme ve soğutma operasyonlarında kullanılan söndürme ajanıdır.

“Sulu Söndürme Sistemleri“ başlığı altında hem sabit otomatik sistemler hem de manuel donanımlar tanımlanır. Yangın pompaları, hidrant sistemi, yangın dolapları, sprinkler, tank soğutma, spray ve “Su Sisi” (Water Mist) söndürme sistemleri uluslararası standartlara göre tasarlanır, tedarik edilir, montaj ve bakımları sağlanır.

Tasarım birimimizde yapılan tüm mühendislik çalışmalarında Sulu Söndürme Sistemlerinin hidrolik hesapları için VdS onaylı yazılım kullanılır, binaların yangından korunması hakkındaki Yangın Yönetmeliğinin (BYKH) kuralları esas alınır. Bu yönetmeliğin yeterli olmaması halinde, tüketicinin, sigorta firmasının veya yangın danışmanının taleplerine göre EN, NFPA 150 kuralları kullanılır.

Montajlar, personelimiz tarafından yapılır. Montajlarda NFPA 13, 14, 20, 231 kuralları esas alınır. İmalatlarımız, CE sertifikalıdır. Bakım ve periyodik kontroller, “NFPA Test And Maintenance, Inspection“ dokümanı esaslarına, testler ise NFPA 13’e göre yapılır.

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan Su Sisi (Water Mist) söndürme sistemleri FM onaylı, UL Listed Ex5988 lsteli veya VdS sertifikalı olarak ithal edilir. (A), (B), (C) sınıfı yangın riski olan alanlarda, risk grubuna ve NFPA 750 kurallarına göre tasarımları, montajları ve testleri yapılır.

Su Sisi (Water Mist) Sisteminin Kullanım Alanları

 • Sprinklerin kullanıldığı tüm alanlarda
 • Ticari ve askeri gemilerdeki tüm risk alanlarında
 • Yakıt, yanıcı sıvı tesislerinde, araçlarda
 • Motor test odaları, bremse odaları, baskı tesislerinde
 • Türbin, jeneratör, makine parkı ve proseslerin tümünde
 • Elektrostatik kaplama, daldırma tesislerinde
 • Hidrolik pompa odaları, presler ve yağ çukurlarında
 • Müzelerde, arşivlerde, tarihi yapılarda
 • Kara ve demir yolu tünellerinde, platformlarda, raylı sistem bakım atölyelerinde ve vagonlarda
 • Server odaları, kablo kanalları ve galerileri, trafolar
 • Geniş ve açık alanlarda, serili kömür alanlarında
 • Madenlerde
 • Konveyör bant sistemlerinde

Spray Soğutma Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı ve montajı, bakımı yapılan tank soğutma sisteminin spray nozulları, baskın vanaları ve tank tavanı üzerinde kullanılan mantar nozullar ithal edilir.

Soğutma sistemi, yanıcı parlayıcı tüm sıvıların bulunduğu yer üstü çelik tankların dış yüzeylerinde, trafolarda 110 – 165° açıyla püsküren spray nozulları ve tankın üst noktasında 360° ile püsküren mantar nozulların tasarımları NFPA 750 kurallarına göre tatbik edilir. Hidrolik hesapları ve uygulama projeleri mühendislik birimimiz tarafından, uygulamaları ve testleri ise saha personelimiz tarafından gerçekleştirilir. Soğutma sistemi manuel veya otomatik çalışacak şekilde tasarlanır ve sistem modeline göre vana grupları seçilir.

Aksi istenmediği sürece, TSE onaylı, dikişli galvaniz borular ve bağlantı parçaları kullanılır. Boru bağlantıları, 2” ve altındaki çaplarda dişli, üzerindeki çaplarda ise yivli, kaynaklı olarak imal edilir. İmalatlarımız, CE sertifikalıdır.

Yangın Pompaları

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan yangın pompaları, FM, UL Listed Ex1717, Ex15743, Ex15693, Ex4120 veya NFPA-20 sertifikasyonlarına göre tedarik edilir. Taşınabilir pompalar ise ABD veya Avrupa’dan tedarik edilir.

Sabit Pompa Sistemleri

Sabit yangın pompaları, BYKH tanımlı tesislerde monte edilen yangın dolapları, hidrant, sprinkler, köpüklü söndürme ve soğutma sistemlerinin ihtiyaç duyduğu basınçlı suyu sağlayan setlerdir.

Taşınabilir Yangın Pompaları

Taşınabilir veya römorka monte yangın pompaları, çoğunlukla itfaiye ekipleri, deniz, dere veya göl kenarında kıyısı bulunan tesisler, gemiler, marina ve limanlarda tercih edilir. Bu tip pompalar, iki kişi tarafından taşınabilir ve benzinli veya dizel pompalar olup yangın sırasında su kaynaklarından faydalanma veya su baskınlarında tahliye maksadıyla kullanılmak üzere hazır bulundurulan yardımcı sistemlerdir. Gemiler için vazgeçilmez bir üründür. Pompalar, Kanada, Japonya veya Avrupa’dan ithal edilmekte, istendiğinde, Avrupa‘dan ithal edilen römorklar monte edilebilir.

Sprinkler Söndürme Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan sprinkler nozulları ve vana grupları ithal edilir. Sprinkler sistemleri, tüm (A) ve (C), sınıfı yangınlarda kullanılabilir ancak, (B), (D) ve (E) sınıfı yangın riski olan alanlarda kullanılamaz.

Sprinkler sistemleri, otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlanır. Sprinkler sisteminin nasıl çalışacağı ve buna göre de hangi nozulların seçileceği, nozulun patlama ısısı, korunan hacim içindeki yanıcı madde / yangın yükü, yükseklikler, raf düzeni olup olmaması, donma riski olup olmadığı, risk sınıfı ve buna göre planlanan (NFPA-13) debi, boru montaj güzergahları, deprem bölgesi olup olmaması, vb. gibi bir çok sorunun yanıtından sonra karar verilir. Keza sistem modeline göre vana grupları seçilir.

Islak sistem, kuru sistem, yangın alarm sistemi ile paralel çalışan sistemler en sık tercih edilen sistemlerdir. Tasarım sonucunda, tüketiciye izometri resim ve hidrolik hesapları teslim edilir. Hidrolik hesap yazılımı VdS onaylıdır. Montaj, bakım ve periyodik kontroller, “NFPA Test and Maintenance Inspection” esaslarına, testler ise NFPA 13 esasına göre yapılır.

Kullanılan Donanımlar

Kelebek vanalar, yükselen milli vanalar, izolasyon vanaları geri dönüşümsüz vanalar, drenaj vanalar, test ve drenaj vanası, ıslak alarm vanası, akış anahtarı, kelepçeler, sismik ekipman borular ve bağlantı parçalarıdır.

Aksi talep edilmediği sürece TSE onaylı dikişli galvaniz borular (SCH 40) ve bağlantı parçaları kullanılır. Boru bağlantıları 2” ve altında dişli imalat, üzerindeki çaplarda ise yivli rekor veya kaynaklı veya flanşlı imal edilir. Nozullar ve vanalar FM onaylı, UL Listed Ex15398 listelidir. Sismik ekipman, UL Listed Ex15398 listelidir. Borular ve fitingsler TSE onaylıdır.

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan hidrantlar ve yangın dolapları, yurt içi veya dışından tedarik edilir. Su sisi teknolojisi ile çalışan yeni tip yangın dolapları istendiğinde sağlanabilir.

Sistemin Kullanım Alanları

Hidrantlar ve yangın dolapları sulu ve köpüklü söndürmenin yapıldığı bütün yerlerde kullanılır. Hidrantlar, açık alanlarda ve tesislerin dıştan soğutulması ve söndürülmesi amacıyla kurulur ve ayrıca, yangın esnasında itfaiye ekibinin basınçlı su ihtiyacını karşılar. Yangın dolapları ise kapalı alanlara monte edilir, sulu ve köpüklü olmak üzere iki farklı tipi vardır.

TÜRKİYE   •   BULGARİSTAN   •   UKRAYNA   •   RUSYA   •   SUUDİ ARABİSTAN   •   İRAN   •   PAKİSTAN