YANGIN ve GAZ ALGILAMA SİSTEMLERİ

Genel Tanıtım

Konvansiyonel, adresli yangın veya gaz alarm sistemlerinin tasarımları ve mühendislik hizmetleri, ithalatı ve montajı ile bakım ve periyodik testleri firmamızın eğitimli personeli tarafından sağlanmaktadır.

Exproof UV/IR veya IR3 alev detektörleri, LHD  Hat Tipi Isı Avrupa ve  ışın tipi ve hava örneklemeli yangın alarm detektörleri, waterproof algılama sistemleri ithal edilmektedir.  Teknik detaylar ve daha fazla bilgi, özel olarak hazırlanmış olan şartnamelerimizde yer almaktadır.

Yangın Algılama & Alarm Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan yangın alarm sistemleri; konvansiyonel, adresli, standart tip tüm detektörler, hava örneklemeli ve ışın tipi detektörler, panel ve yardımcı ekipmanları ABD veya İngiltere’den tedarik edilir. Exproof alev detektörleri (UV/IR veya IR3) ve exproof gaz detektörleri ise ABD veya Kanada’dan ithal edilmektedir.

Yangın Algılama Sistemin Kullanım Alanları

Yangın algılama ve alarm sistemleri, yangın riski olan tüm iç ve dış alanlarda kullanılan bir teknolojidir. Özellikle söndürme sistemlerinin tetiklemesinde, pasif sistemlerin otomasyonunda kullanılır.

Gaz Algılama Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, tedariki, satışı, montajı ve bakımı yapılan exproof gaz alarm sistemleri, ABD ve Kanada firmalarından ithal edilmektedir.

Gaz Algılama Sistemin Kullanım Alanları

Yanıcı gaz riski bulunan tüm alanlarda kullanılır.
En sık ihtiyaç duyulan uygulama alanları için örnekler:

 • LPG, LNG, sinai gazlar dağıtım ve depolama istasyonları, tüm kimya sektörü
 • Rafineriler, Enerji Santralleri, Tüneller, Otoparklar
 • Laboratuvarlar, yanıcı ve patlayıcı gazların kullanıldığı tüm alanlar
 • Yakıt istasyonları

Exproof Sistemler

“Exproof” Nedir ve Neden Önemlidir?

Patlama, buharlaşan gazların  hava ile belirli oranlarda karışması sonucu herhangi bir enerji sıçramasından tetiklenerek meydana gelebilir. Bu enerji, küçük bir kıvılcım (spark) veya statik elektrik dahi olabilir. “Zon” olarak adlandırılan tehlikeli alanlarda, elektrik motorları, paneller, elektrik enerjisi taşıyan ekipmanlar, yangın algılama sistemleri, aydınlatma ve uyarı donanımları “patlamaya karşı korunmalı” duruma getirilmelidir. “Exproof” olarak adlandırılan sistem, enerji barındıran veya ileten ekipmanların, “Spark – Kıvılcım” olasılığına karşı istenilen sınıfa göre koruma altına alınmasını sağlar. ATEX kurallarına göre zon sınıfları yapılır ve bu sınıf risklere göre tasarım yapılır. Sigorta kuruluşları, yürürlükte bulunan yönetmelikler ve kalite yönetimleri bu konuda sertifikasız ekipman kullanımına izin vermemektedir.

Exproof Sisteminin Kullanım Alanları

 • Kimya, petrokimya ve gaz sektöründe, proseste
 • Küçük partiküllü gıdaların veya ham maddenin işlendiği tüm endüstriyel üretim alanlarında, proseste
 • Toz şeker, tahıl siloları, un, kakao, nişasta ve tahıl unları işleyen fabrikalarda
 • Endüstride, toz, gaz veya zengin hava karışımlı yanıcı madde partiküllerinin sevk edildiği hava kanallarında
 • Çimento ve üretim metodundaki öğütücülerin veya değirmenlerin yer aldığı sektörlerde
 • İplik, ahşap yonga, boya, folyo/metal üretimi yapan endüstriyel tesislerde
 • Reaktör, kapalı devre imalat hatları, depo ve dolum tanklarında

Sistemin Geliştirilmesi ve Kurulumu

Risk alanında yapılacak olan keşif sonucu, sağlıklı verilerin sağlanması halinde, proje ve hesapları, tasarımı ve testleri tarafımızdan yapılır. Patlamaya karşı korunmalı olan sistemler  algılama sistemleri ile tetiklenen “Gazlı Söndürme”, “Tank Soğutma” veya “Ventilasyon” sistemlerinin anahtar teslimi yapılmaktadır.

Kalite Farkımız

Avrupa’da üretim yapan tedarikçilerimizden sağlanan ATEX sertifikalı, farklı tiplerde “Exproof” ürünleri ithal edilmekte veya yurt içinde özel sipariş ile riskli alanda kullanılan elektrik motorları patlamaya karşı korunmalı hale getirilmektedir. Tüm ürünler sertifikalıdır ve montaj işçilikleri ile tasarımlarımız yurt dışından onaylı olacak şekilde  gerçekleştirilmektedir.

TÜRKİYE   •   BULGARİSTAN   •   UKRAYNA   •   RUSYA   •   SUUDİ ARABİSTAN   •   İRAN   •   PAKİSTAN
© 2021 Her Hakkı Refleks Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş.'ye aittir.
Bilgi al
1
Bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Merhaba,
Bizimle WhatsApp'tan iletişime geçebilirsiniz.